Nawilżanie powietrza w chłodni i magazynach żywności
Właściwa wilgotność powietrza ma decydujący wpływ na przechowywanie mięsa, owoców i warzyw. Skrócona trwałość, utrata wagi i odrzucanie optycznie wybrakowanych towarów to drogie skutki braku nawilżania powietrza.
Mięso
W chłodniach i komorach głębokiego mrożenia optymalna względna wilgotność powietrza powinna wynosić 95%.
Tylko w takich warunkach można skutecznie zminimalizować utratę masy w wyniku wysychania i korkowacenia mięsa. Dzięki instalacji nawilżania powietrza można ograniczyć utratę wagi średnio z 2,4% do 1,6%. Największa utrata wagi ma miejsce wtedy, gdy różnica temperatur między tuszą zwierzęcą a powietrzem w chłodni jest największa. Dzięki tej zależności, w wielu zakładach uboju i rozbioru zastosowanie nawilżania powietrza amortyzuje się w bardzo szybkim czasie.
Owoce i warzywa
Świeżość i jakość to cechy, jakimi powinny charakteryzować się owoce i warzywa. Wysokie temperatury w pomieszczeniach, zbyt niska wilgotność powietrza i brak obiegu powietrza prowadzą do tego, że świeży towar wysycha zbyt szybko i traci swoje walory wizualne. Negatywnymi skutkami tego faktu są wysokie straty w towarze i utrata wizerunku. W temperaturze 20°C warzywa można przechowywać zaledwie dwa dni. W temperaturze 2°C i względnej wilgotności powietrza 80% te same warzywa pozostaną świeże i pełne witamin nawet przez dwa tygodnie.
Dlatego właśnie w większych sklepach i supermarketach dodatkowe nawilżanie powietrza w magazynie i przy ladach chłodniczych decyduje o dłuższym okresie przechowywania owoców i warzyw w świeżym stanie.
Zalety nawilżania powietrza w chłodni i magazynach żywności:
„Dzięki nawilżaczom powietrza DRAABE nasz towar jest świeższy i trwalszy.”
Miriam Züst (po prawej),
kierowniczka działu TopCC AG
Condair Systems
Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Piotr Ciesielski
Kontakt:
[email protected]
Mobil: +48 606 981 409
Faks: +48 43 841 7030
Zalecenia: Nawilżanie powietrza w chłodni i magazynach żywności